YDS yani Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı 2013 yılında ilk kez uygulanacak bir sınav. Önceki yıllarda yabancı dil yeterlilik sınavı KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı), ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) gibi isimler altında yapılıyordu. Bu sınavların geçerlilik süresi ise beş yıldı.

 

Yeni sisteme göre yapılacak olan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDS), yine önceki yıllarda yapılmış olan KPDS’ye eş değer içerikte ve zorlukta olacak. Ancak geçerliliği süresiz olacak. Tabi isteyen kurumlar kendi bünyelerinde bir geçerlilik süresi koyma hakkına sahipler.

 

Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDS)’ye başvuran adaylar diledikleri dillerde sınava girebilecekler. Ancak İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça haricindeki diller için özel bir komisyon oluşturulacak ve bu komisyon, çeviriler üzerinden bir puanlama yapacak.

 

Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı, başvurular, sınavın değerlendirilmesi süreci gibi konularda ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, ÖSYM’nin resmi web sitesinden faydalanabilirler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    yds kitapları - yds sınavı kitapları